.

     Większość chce, by efekty pojawiły się jak najszybciej i właśnie, dlatego sięgają po suplementy, które mają im w tym pomóc. Dziś produkt, który zaraz po odżywce białkowej cieszy się ogromną sławą- KREATYNA.

Spis treści:

  • Co to kreatyna?
  • Kreatyna, a publikacje naukowe
  • Kreatyna- dawkowanie
  • Kreatyna przed czy po treningu?
  • Jaką kreatynę kupić?
  • Czy kreatyna jest bezpieczna?
  • Podsumowanie

Co to kreatyna ?

         Substancja ta jest produkowana przez organizm, lecz w małych ilościach. Kreatyna zbudowana jest z aminokwasów (metioniny, argininy, glicyny), a znajdziemy ją, także w mięsie oraz jajach.

Kreatyna, a publikacje naukowe

       Liczne badania naukowe potwierdziły, że jest to najbardziej skuteczny środek anaboliczny ze wszystkich dostępnych i jednocześnie nie zabronionych przez Światową Agencje Antydopingową! Najczęściej zażywają go osoby, które chcą zwiększyć swoją siłę oraz masę mięśniową.

Kreatyna- dawkowanie

       Najlepsze dawkowanie według publikacji naukowych to 5 gramów na dobę. Taka ilość wykazuje najlepszą wchłanialność przy stosowaniu w dłużej pespektywie czasu. Przyjęto, że po około 14 dniach od rozpoczęcia suplementacji można wysycić komórki mięśniowe fosfokreatyną.

Kreatyna przed czy po treningu?

      Na chwile obecną nie ma dokładnej informacji kiedy przyjmować ten suplement. Publikacja Ciccone oraz Antonio ukazuje, że korzystniejszy wpływ ma zażywanie substancji po treningu niż przed. Informacja ta może wynikać z lepszego wchłaniania po aktywności wraz z wyższym stężeniem insuliny (jeżeli osoba trenująca spożyje posiłek potreningowy).

Jaką kreatynę kupić?

     Według licznych badań najbardziej odpowiednią formą tej substancji jest monohydrat kreatyny, który ma najlepszy potwierdzony wpływ w porównaniu do innych form, a dodatkowo jest najczęściej przywoływany w publikacjach naukowych.

POLECANE

Czy kreatyna jest bezpieczna?

     Badania naukowe wskazują, że bezpieczne jest przyjmowanie regularnej dawki do 5 g na dobę, lecz sportowcy zażywają o wiele więcej i nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Niestety na chwilę obecną nie ma górnego bezpiecznego poziomu dawkowania tego suplementu.

Podsumowanie

      Kreatyna jest bezpiecznym suplementem dla zdrowia, a suplementacja w pewnym stopniu pozytywnie wpłynie na poprawę siły oraz zdolności do wysiłku fizycznego.

Chcesz zmienić swoją sylwetkę? Jeśli tak to zapraszam Cię do skorzystania z nowego jadłospisu- dieta ekspresowa dla zapracowanych!

POLECANE