.

Chcesz ubrać obcisłą sukienkę, ale Twój brzuch ni stąd ni zowąd zwiększył swój obwód…  Problemy jelitowe znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie z powodu towarzyszącego dyskomfortu. W artykule postaram się podzielić ewentualnymi przyczynami tego stanu oraz przekazać sposoby na zredukowanie tego problemu.

Spis treści:

 • Czym są wzdęcia oraz jak często występują?
 • Najczęstsze przyczyny wzdęć.
 • Co jeść, jeżeli zmagasz się z tym problemem?
 • Ilość błonnika ma znaczenie!
 • Sól oraz wysokoprzetworzone produkty w diecie.
 • Stres, a wzdęty brzuch.

Czym są wzdęcia oraz jak często występują?

Z statystyk wynika, że wzdęcia zgłasza około 20-30% populacji oraz 90-95% osób z potwierdzonym zespołem jelita drażliwego. Z problemem zdecydowanie częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. Wzdęcia powstają na skutek nadmiernej produkcji gazów, opisywane są jako ‘’uczucie balona” czy „pełnego brzucha”.  Diagnoza i ocena poziomu wzdęć jest bardzo utrudniona, a lekarze podczas ustalania diagnozy powołują się na odczucia osoby.

Najczęstsze przyczyny wzdęć

Jest mnóstwo czynników, które mogą wpływać na powstawanie tego problemu, a najczęściej spotykane to:

 • przerost bakteryjny,
 • nietolerancje,
 • funkcjonalne zaburzenia.

Przerost bakteryjny, który występuje u zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Leczenie dzieli się na etapy: antybiotykoterapii oraz wprowadzenia jadłospisu eliminacyjnego.

Nietolerancje fruktozy oraz laktozy, które są diagnozowane za pomocą wodorowego testu oddechowego. Osoby z pierwszą nietolerancją powinny ograniczyć fruktozę i skonsultować problem z dietetykiem. Osoba zmagająca się z nietolerancją laktozy powinna przeanalizować swój sposób odżywiania oraz zmienić klasyczny nabiał na wersję bezlaktozową. 

Funkcjonalne zaburzenia to w dużej mierze zespół jelita drażliwego. W tym przypadku bardzo ważna jest probiotykoterapia oraz zabiegi dietetyczne.

Co jeść, jeżeli zmagasz się z tym problemem?

Niestety ciężko określić jeden schemat żywieniowy, który będzie odpowiedni dla wszystkich, ponieważ plan leczenia wraz z dietoterapią to kwestia bardzo indywidualna. Najczęściej u takich osób wprowadza się dietę Low FODMAP, która zmniejsza poziom wzdęć od 50% do nawet 80%!  Źródłem FODMAP w dużej mierze są:

 • Substancje słodzące: sorbitol, ksylitol, mannitol.
 • Warzywa: czosnek, kapusta, strączki, brokuł, cebula, kalafior.
 • Każdy nabiał zawierający laktozę.
 • Zboża: jęczmień, pszenica, żyto.

Niestety tolerancja wyżej wymienionych produktów to kwestia indywidualna, dlatego należy obserwować swoje samopoczucie oraz objawy i wszystko zapisywać. Warto udać się na konsultacje z dietetykiem, gdyż wykluczenie szerokiej ilości produktów może skutkować niedoborem witamin oraz minerałów.

Ilość błonnika ma znaczenie!

W tym przypadku dobrze sprawdzi się powiedzenie- więcej nie zawsze znaczy lepiej!  Ilość błonnika powinna mieścić się w widełkach 25-40 g na dobę. Ma on wpływ na objętość stolca, ponieważ kilka włókien ma zdolności do wiązania wody oraz mechanicznie wpływa na błonę śluzową jelita grubego.

Ilość soli oraz wysokoprzetworzone produkty

Bardzo często problem z wzdętym brzuchem zgłaszają osoby spożywające: słodycze, alkohol,  pikantne przyprawy, posiłki przygotowywane na głębokim tłuszczu. Niestety może to wpłynąć na pogorszenie samopoczucia i nasilić objawy. Warto również wziąć pod lupę ilość soli spożywanej w ciągu doby!

POLECANE

Stres, a wzdęty brzuch

Niestety wykazano związek pomiędzy ilością stresujących sytuacji, a wzdęciami, dlatego dobrze jest zminimalizować ilość bodźców. Badania potwierdzają korelacje między patogenezą jelita drażliwego, a stanem psychicznym.

Podsumowanie

Przyczyn pojawienia się wzdęć jest mnóstwo, a najczęściej są skutkiem: złego stylu życia, kiepskiego sposobu odżywiania, jednostki chorobowej. Na problem należy patrzeć pozytywnie, ponieważ istnieje sporo metod radzenia sobie ze wzdęciami: odpowiedni sposób odżywiania, probiotyki, leki.

POLECANE