.

Czy suplementy z kolagenem działają?– w tym wpisie uzyskasz odpowiedź na to pytanie oraz poznasz mechanizm jego działania.

 Spis treści:

  • Czym jest kolagen?
  • Gdzie znajdziesz kolagen?
  • Jaki jest wpływ kolagenu na organizm?
  • Jakie są zalecenia?
  • Czy warto suplementować kolagen?
  • Podsumowanie

Czym jest kolagen?

Jest to podstawowe białko strukturalne pełniące funkcję budulcową m.in. więzadeł, ścięgien, kości i skóry. Kolagen stanowi 30% wszystkich białek naszego organizmu.  Bez wątpienia białko to ma ogromny wpływ na jędrność oraz elastyczność skóry i niestety jego produkcja wraz z wiekiem zmniejsza się, a to prowadzi do starzenia się organizmu. Kolagen ma sporo właściwości, dlatego jest on tak bardzo popularny na rynku suplementacyjnym pod różnymi postaciami np. kapsułek, proszków, tabletek. [1]

Jadłospisy IDEALNE dla Ciebie!

Gdzie znajdziesz kolagen?

Głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Możemy go spotkać w: wywarach kostnych, golonkach czy galaretkach. [2] Kolagen to główny składnik żelatyny, który jest wykorzystywany jako surowiec w zakładach spożywczych. [3]

 Jaki jest wpływ kolagenu na organizm?

Organizm ma uwarunkowania do syntezy endogennej kolagenu, lecz jest to zależne od  zawartości innych składników pokarmowych m.in.

  • witaminy C, która wpływa na biosyntezę kolagenu i uczestniczy w procesie metabolizmu tego białka. [4]
  • krzemu, który wspomaga skuteczność działania kolagenu oraz uczestniczy w metabolizmie cennego białka. [5]

 Jakie są zalecenia?

Przyjmuje się, że dawka 20 mg na dobę zażywana przez pół roku stanowi podstawę, aby oczekiwać jakichkolwiek efektów. Taka ilość pozytywnie wpływa np. na włókna. Należy pamiętać, aby wcześniej wspomnianą dawkę przyjmować wraz z witaminą C oraz krzemem, ponieważ te składniki pokarmowe wpływają pozytywnie na jego metabolizm i aktywność biologiczną.

POLECANE

Czy warto suplementować kolagen?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ publikacje naukowe są sobie sprzeczne. Można znaleźć badania, które jednoznacznie pokazują wartości prozdrowotne, lecz bardzo często są one sponsorowane przez właścicieli produkujących suplementy z kolagenem lub publikacja jest przeprowadzona na wąskiej grupie osób. Należy pamiętać, że niestety nie mamy kontroli nad tym, gdzie metabolizowane aminokwasy z kolagenu zostaną wykorzystane przez nasz organizm. Spożyty kolagen, który dostarczymy do przewodu pokarmowego nie wzmocni konkretnych miejsc czy partii. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że jest 30 typów kolagenu (każdy typ ma inną funkcje oraz strukturę, a tkanki w około 90% są zbudowane z kolagenu typu pierwszego). Rynek suplementacyjny najczęściej oferuje nam typ II i III.

Podsumowanie

Badania naukowe są sprzeczne co do skuteczności działania tego związku. Długotrwałe zażywanie kolagenu może pomóc, ale też nie musi. Jednakże w pewnych przypadkach warto przemyśleć suplementowanie 20 g hydrolizatu kolagenu lub żelatyny wraz z witaminą C przed ćwiczeniami, aby nasilić produkcje białek kolagenowych.

Piśmiennictwo

[1] Banaś M., Pietrucha K.: Typy i struktura białka kolagenowego. Zeszyty naukowe politechniki łódzkiej. Chemia spożywcza i biotechnologia, z.73, nr 1053, 2009.

[2] Czubak K., Żbikowska H.: Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. ANN. ACAD. MED. SILES. 2014, 68, 4: 245–25

[3] Gorczyca G.: Otrzymywanie i charakterystyka nowych biomateriałów o aktywności przeciwdrobnoustrojowej na bazie chitozanu, kolagenu i żelatyny. Politechnika Gdańska, Wydział chemiczny, Gdańsk, 2015.

[4] Maćkowiak K., Torliński L.: Współczesne poglądy na rolę witaminy c w fizjologii i patologii człowieka. Nowiny Lekarskie, 76, 4, 349-356, 2007

 [5] Białokoz-Kalinowska I., Konstantynowicz J., Abramowicz P., Piotrowska-Jastrzębska J.: Dieta w profilaktyce osteoporozy – zalecenia i kontrowersje. Pediatr. Med. Rodz. 9, (4), 350-356, 2013.