.

Mierzenie się to bardzo dobry sposób pozwalający kontrolować proces i zachodzące zmiany w sylwetce. Niestety mało kto robi to dobrze, dlatego w tym wpisie dowiesz się jak wykonywać pomiary poprawnie.  

 Spis treści: 

  • Jakie parametry kontrolować i jak się mierzyć? 
  • Jak mierzyć postępy? 
  • Jak często monitorować postępy? 
  • Podsumowanie 

Jakie parametry kontrolować i jak się mierzyć? 

Na początku warto wyjaśnić jak się mierzyć oraz w którym miejscu, ponieważ to podstawowe i zarazem najważniejsze informacje. Warto pamiętać, że pomiary zawsze wykonuje się na czczo w pełnym rozluźnieniu mięśni.  

Partie: 

-klatka/biust (na pełnym, zablokowanym wdechu), 

-ramiona (środek odległości pomiędzy barkiem, a łokciem), 

-talia (najwęższe miejsce), 

-pas (na wysokości pępka), 

-biodra (najszersze miejsce), 

-uda (około 20 cm od rzepki, najszersze miejsce lub środek wysokości), 

-łydki (środek wysokości lub najszersze miejsce). 

Dodatkowo warto: 

-zmierzyć się (bez ubrań, na czczo), 

-robić zdjęcie poglądowe (nic tak nie cieszy jak wizualna zmiana). 

Jadłospisy idealne dla Ciebie! 

Jak mierzyć postępy? 

1.Pomiaru dokonaj zawsze w tym samym miejscu 

Pamiętaj, aby za każdym razem mierzyć się w tych samych miejscach. Jeżeli przesuniesz miarkę o centymetr w dół lub górę to wyniki mogą być błędne.  

2.Kiedy się ważyć?  

Większość z nas zazwyczaj wstaje o tej samej porze dnia, co może pozytywnie wpłynąć na uzyskane informacje. Jednak należy pamiętać, że waga to kiepski wyznacznik mierzenia postępów, gdyż wiele czynników ma wpływ na masę ciała np. zjesz później większą kolacje niż zwykle i już pomiar wagi nie będzie dokładny, ponieważ treści jelitowej będzie więcej przez co waga będzie wyższa.  

POMIARY > WAGA 

3.Mierz się o stałej porze 

Tak, jak waga może ulec zmianie tak samo pomiary mogą się różnić np. zjedzony obiad wpłynie na obwód pasa, dlatego zawsze należy się mierzyć rano na czczo. 

4.Dokładność pomiaru  

Żeby pomiar był pomocny musisz zachować dokładność do 0,5 cm. Większa precyzyjność jest trudna do uchwycenia, ponieważ jest to metoda manualna.  

5.Pomiary wykonuj dwukrotnie i porównuj swoje wyniki 

Dwukrotny pomiar da Ci pewność, że czynność została wykonana prawidłowo. Jeżeli uzyskane informacje są zbliżone to jest wszystko w porządku. Natomiast, jeśli znacząco się różnią to oznacza, że pomiar został wykonany w innym miejscu lub miarka została zaciśnięta z inną siłą. 

6.Zdjęcia  

Wykonuj je o podobnej porze dnia, najlepiej za każdym razem w tym samym miejscu, ponieważ wtedy będą one najbardziej wiarygodne. Ważne, aby robić zdjęcia całej sylwetki, a nie konkretnych partii, ponieważ tkanka tłuszczowa jest spalana globalnie, a nie lokalnie. Obiektyw ustaw na wysokości klatki piersiowej i wykonaj zdjęcia w trzech pozycjach: przodem, bokiem, tyłem.   

POLECANE

Jak często monitorować postępy? 

Pomiary i zdjęcia najlepiej wykonywać co 7-14 dni.  

Ważyć się codziennie i wyciągać średnią tygodniową lub ważyć się raz na tydzień- waga na przestrzeni tygodnia będzie się wahać, dlatego średnia podczas codziennego ważenia się to najlepsza opcja.  

Podsumowanie  

Regularne pomiary dają możliwość oceny skuteczności działań i mogą się okazać kluczowe podczas dążenia do lepszej sylwetki w dłuższej perspektywie czasu. Ważąc się i mierząc należy być bardzo dokładnym, ponieważ ryzyko otrzymania błędnych informacji jest duże.