.

Cierpisz na Hashimoto? Jeżeli tak to ten artykuł jest dla Ciebie! Z tego wpisu dowiesz się co jeść, co warto suplementować oraz pobierzesz darmową dietę!

 Spis treści: 

  • Hashimoto- co warto wiedzieć ?
  • Objawy Hashimoto
  • Leczenie Hashimoto
  • Dieta w Hashimoto
  • Przykładowy jadłospis 
  • Na co warto zwrócić uwagę podczas komponowania diety?
  • Gluten, soja i mleko- czy trzeba unikać?
  • Najważniejsze zalecenia
  • Podsumowanie

Hashimoto- co warto wiedzieć ?
Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy- organizm mylnie identyfikuje tarczycę jako zagrożenie i zmaga się z nim jednocześnie wyniszczając organ. Choroba zwiększa prawdopodobieństwo do występowania innych chorób np.celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczyca. Publikacje naukowe wskazują, że częściej z Hashimoto zmagają się kobiety (5%) niż mężczyźni (1%).

Objawy Hashimoto
Najczęściej spotykane objawy choroby to:
-senność,
-osłabiona koncentracja,
-przewlekłe uczucie zimna,
-suchość skóry,
-zaparcia,
-predyspozycje do wypadania włosów,
-wzrost masy ciała.

Jadłospisy idealne dla Ciebie! 

Leczenie Hashimoto
Terapia Hashimoto podobna jest do leczenia niedoczynności tarczycy- polega na przyjmowaniu określonego leku. Zażywanie preparatu umożliwia uzupełnienie brakujących hormonów, lecz nie leczy jednostki chorobowej.

Dieta w Hashimoto
Bardzo dobrze sprawdzi się dieta DASH oraz śródziemnomorska, ponieważ bazują one na produktach, które mają właściwości antyzapalne. Do produktów wykazujących potencjał antyzapalny zalicza się: owoce, warzywa, tłuste ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe.

W chorobie Hashimoto należy unikać wszystkich produktów cechujących się właściwościami prozapalnymi np. alkohol, produkty bogate w sól, tłuszcze trans i cukier dodany.

Na co warto zwrócić uwagę podczas komponowania diety?

Podczas przygotowywania własnego jadłospisu warto zwrócić uwagę na:
-Kwasy omega-3, ponieważ maję one działanie przeciwzapalne. Cenne tłuszcze znajdziesz w: tłustych rybach morskich, owocach morza.
-Żelazo, które jest wymagane w przebiegu wytwarzania hormonów tarczycy. Źródłem są: buraki, kakao, pestki dyni, orzechy, pełnoziarniste pieczywo.
-Polifenole- związki roślinne o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Znajdziesz w: owocach jagodowych, warzywach, kawie, kakao.
-Selen to następny mikroelement ważny podczas wytwarzania hormonów. Znajdziesz w: jajach, owocach morzach, ryżu brązowym.
-Jod, który jest podstawowy składnikiem hormonów tarczycy. Źródłem są: owoce morza, sery żółte, ryby morskie.
-Witamina D– jej niedobór jest powiązany chorobami autoimmunologicznym. Znajdziesz ją w: tłustych rybach, grzybach. Niestety bardzo ciężko dostarczyć ją z pożywienia, dlatego suplementacja jest w większości przypadków zalecana.

Gluten, soja i mleko- czy trzeba unikać?

Gluten
Przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy wzrasta ryzyko celiakii (choroba wymagająca eliminacji glutenu), lecz nie tyczy się ona wszystkich chorych na Hashimoto. Dodatkowo warto pamiętać, że dieta bezglutenowa u osób tolerujących nie dostarcza żadnych dodatkowych korzyści, dlatego nie zawsze chory musi rezygnować z makaronu i pieczywa pszennego.

Soja
Fitoestrogeny obecne w soi mogą mieć negatywny wpływ na produkcje hormonów tarczycy, lecz nie trzeba z niej rezygnować. Wystarczy, że osoba będzie ograniczać spożycie soi i unikać produktów sojowych przez 3 godziny po zażyciu syntetycznych hormonów tarczycy.

Mleko
Osoby przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy nie muszą obawiać się produktów z laktozą, jeżeli nie występuje nietolerancja tego cukru. Produkty mlecze są kluczowym źródłem wapnia i witaminy B2 i nie ma potwierdzonych wskazań do ich eliminacji u osób ze stwierdzonym Hashimoto.

POLECANE

Najważniejsze zalecenia:
Wytyczne przy Hashimoto nie będą w znaczący sposób odbiegały od prozdrowotnych zaleceń dietetycznych. Ogólne zalecenia przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy:
1. Dobranie optymalnej podaży energii do potrzeb organizmu.
2. Regularne spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia bogatych w witaminy i minerały takie jak: witamina D, A,C,E, witaminy z grupy B, selen, żelazo, cynk, jod.
3. Unikanie słodyczy, słodkich przekąsek, fast foodów i innych produktów wysokoprzetworzonych.
4. Troszczenie się o mikrobiotę jelitową poprzez spożywanie owoców, warzyw, produktów kiszonych.
5. Eliminowanie produktów w przypadku zdiagnozowanej alergii pokarmowej.
6. Wprowadzenie aktywności, która sprawi przyjemność i będzie możliwa do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu.
7. Unikać alkoholu oraz papierosów.
8. Unormowanie masy ciała- BMI powinno być poniżej 25.
9. Zażywanie leków i suplementów diety, jeżeli występuje niedobór potwierdzony badaniami krwi.
10. Zadbanie o regenerację- wysypiać się oraz unikać nadmiaru stresujących sytuacji.

Jeżeli nie wiesz jak optymalnie zbilansować jadłospis w chorobie Hashimoto, to skorzystaj z mojej oferty indywidualnej!

Podsumowanie
Dieta w Hashimoto powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do indywidualnych preferencji. Lista objawów oraz dolegliwości wraz z chorobami współtowarzyszącymi jest długa, dlatego warto w każdym przypadku udać się do lekarza.

Publikacje naukowe  

[1]Correlation of allergic skin disease progression and autoimmune thyroid disease – a case study Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 4, 311–314 

[2]Ultrasonography in the diagnosis of Hashimoto’s thyroiditis [Frontiers in Bioscience, Landmark, 21, 1006-1012, June 1, 2016] 

[3] Haritha S, Sampath KK. Skin manifestations of hypothyroidism-A clinical study. IOSR J Dent Med Sci. 2013;7(2):58-60. 

[4] The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis Ann Agric Environ Med. 2020;27(2):184–193 

[5] Passali M, Josefsen K, Frederiksen JL, Antvorskov JC. Current evidence on the efficacy of gluten-free diets in multiple sclerosis, psoriasis, type 1 diabetes and autoimmune thyroid diseases. Nutrients. 2020;12(8):2316